Aplikace fuzzy aritmetiky
v multikriteriálním hodnocení
krajinného potenciálu
Metody
- Multikriteriální analýza – Multikriteriální analýza představuje modelování rozhodovacích situací, které napomáhají definovat varianty. Na základě určitých kritérií se následně varianty hodnotí. Saatyho metoda je nejčastěji využívanou metodou pro odhad vah a byla navržena prof. Saatym v roce 1980 (Fiala a kol., 1994).
- Metoda hodnocení krajinného potenciálu – Krajinný potenciál znamená určitou vhodnost území k jeho následnému využívání. Vyhodnocením vhodnosti se vymezí optimální plochy pro rozvoj území. Správným přiřazením hodnoty danému území se dbá na udržitelný rozvoj dané lokality. V opačném případě to může vést až k degradaci krajiny.
- Fuzzifikace – Proces představuje transformaci vstupních ostrých hodnot na lingvistické proměnné a určení jejich stupně příslušnosti.
- Porovnání fuzzy čísel – Pro porovnání fuzzy čísel se používají dvě metody – metoda defuzzifikace a srovnávací metoda. Obecně je to proces přiřazení ostré výstupní hodnoty nějaké fuzzy množině a tento postup představuje určitě zobrazení. Všeobecně nejčastěji používané metody jsou metoda těžiště a metoda střední význačné hodnoty. Jako jednu další možnou metodu pro porovnání fuzzy čísel představuje teorie možnosti. Teorie možnosti je známá jako teorie nejistoty pro práci s neúplnými informacemi. Velmi často je srovnávána s teorií pravděpodobnosti, protože pracuje také s množinami.
- Kartografické metody – Základní kartografické metody byly využity ke znázornění reprezentativních výsledků a pro následnou tvorbu posteru.
© Aneta Drážná 2016 | aneta.drazna@gmail.com | Geoinformatika | Univerzita Palackého v Olomouci