hlavicka.PNG, 40kB

Úvod

Množství vyprodukovaného odpadu je problém, který lidstvo musí řešit čím dál intenzivněji, neboť stále stoupá jeho produkce. Nejefektivnějším způsobem řešení je redukce vzniku odpadů, která je však v dnešní industrializované společnosti těžce realizovatelná.

Třídění odpadu a jeho následné opětovné využití jako základní suroviny je dalším vhodným způsobem řešení. Jedná se o oddělěný sběr jednotlivých druhů odpadů, které jsou součástí směsného komunálního odpadu.

Je však potřeba, aby občanům, kteří odpad třídí, byly poskytnuty nejlepší podmínky zjednodušující jejich snažení. Základní podmínkou, která ovlivňuje občany při rozhodování, zda třídit odpad, je dobrá dostupnost nádob, do kterých je separovaný odpad ukládán. V případě velké vzdálenosti od bydliště ke kontejnerovým stáním, nebo stále přeplněných nádob se velmi snižuje chuť občanů třídit odpad, ať je jejich původní motivace jakkoli silná.

V městském prostředí je tedy třeba nalézt takový počet nádob a jejich prostorové rozmístění, které bude vyhovovat co největšímu počtu občanů a zároveň bude provoz tohoto systému finančně únosný. Dobrým nástrojem pro řešení takového geografického problému je bezesporu GIS (geografický informační systém).

Tato bakalářská práce má za úkol nastínit možnost provedení analýzy a optimalizace rozmístění nádob na separovaný odpad v prostředí GIS a vytvořit výsledky, které mohou být aplikovatelné v praxi. Z tohoto důvodu byla navázána spolupráce s Magistrátem města Přerova (Odborem životního prostředí), jenž nabízel kvalitní podkladová data i zájem o využití výsledků práce při rozhodovacích procesech v odpadovém hospodářství.

© Tomáš URBAN | Katedra geoinformatiky | Univerzita Palackého | Olomouc 2012