Scanpath module

Tato funkce slouží k vyjádření přechodů mezi jednotlivými AOI vrstvami. Vůči ostatním obdobným funkcím v programu Ogama dochází k vyjádření pouze jejich počtu. Jako vstupní data slouží oční fixace nebo záznam pohybu myši. Výsledek je možný přizpůsobit výběrem respondentů a trialů.

Fixace

Při volbě výsledku v kružnicích je na podkladu stimulu vyobrazen počet kružnic odpovídající jednotlivým fixacím. Jejich střed je umístěn do středu fixace a jejich průměr je vypočítáván na základě vzorce, který vychází z poměru délky fixace a zadaného indexu nastaveným uživatelem v základním nastavení projektu. Další volbou pro zobrazení je pomocí teček, jejich umístění odpovídá opět středům jednotlivých fixací. Jejich využití je vhodné pro přehledné zobrazení nejzajímavějších míst na snímku, kterým subjekt věnoval největší pozornost. Volba „Spotlights“ významná místa znázorní pomocí světlých skvrn, nevýznamné jsou naopak zobrazeny v odstínu šedi. Průměr světlých skvrn je určen na základě celkové délky fixací, které se nacházejí v těsné blízkosti a jsou tak seskupeny do skupin. Tato volba je vhodná pokud chceme vyselektovat oblasti, které jsou opravdu uživatelsky zajímavé a zda je to v pořádku s potřebami, pro který je stimul navrhován. Současně nezajímavé oblasti, jsou vyobrazeny v odstínu šedé barvy. Lze tak snadnou usoudit, zda významným místům na studovaném obrazu není nutné zvýšit jejich atraktivitu. Jedná se o výhodnou volbu například pro studium reklamních sdělení. Poslední volbou je „None“, ta zachová pouze trasy mezi jednotlivými fixacemi a číselné označení jejich pořadí.

Podobnost subjektů

Modul obsahuje i nástroje pro sledování podobností aktivity jednotlivých uživatelů. K výpočtu této podobnosti je využíváno oblastí zájmů, kdy fixace v dané AOI je zaznamenána a ve výsledku získáváme řetězec znaků, který vyjadřuje průběh experimentu a přechod mezi jednotlivými místy na snímku. Na základě tohoto řetězce jsou vypočítávány podobnosti mezi vzorky. První podobnost Loci, která v řetězcích sleduje totožné znaky, zastupující navštívení stejných míst na stimulu, podle kterých je určena výsledná shodnost. Výsledek 100 % vyjadřuje totožná data. Druhá podobnost je vypočítávána na základě Levenshteinovi vzdálenosti. Ta je definována jako minimální počet úprav nutných pro přeměnu prvního řetězce v druhý. Mezi základní úpravy patří vkládání, mazání či nahrazení. V případě účasti více uživatelů na experimentu je možné vyselektovat pouze určité, nebo je pomocí modulu Database rozdělit do skupin. Může se jednat například o pohlaví, věk či oborové zaměření. Díky rozsáhlým možnostem nastavení atributů zobrazení dat jako jsou barvy, šířka čar a podobně můžeme data snadno prohlížet a porovnávat v jeden okamžik. V případě vytvoření skupin jsme schopni na ně vizuálně nahlížet jako na celky. Z naměřených dat lze zobrazit pořadí jednotlivých očních kontaktů a spojnice, které odpovídají pohybu očí (sakádám) při testování.

Popis okna modulu

Okno Scanpath module

Michal KUČERA | m.kucera@email.cz