Výsledky

Postup řešení

Jedním z výstupů práce je podrobný postup řešení 3D tisku modelu centra vesnice Čistá včetně modelu reliéfu na tiskárně Mcor IRIS. Toto zahrnovalo testování a výběr vhodných programů, poměrně podrobný popis vyskytujících se chyb ve 3D modelech a jejich řešení v programech SketchUp a Magics. Dále pak kompletní postup vytvoření 3D modelu reliéfu od surových lidarových dat k výslednému 3D modelu. Tento návod by mohl sloužit komukoliv, kdo by se rozhodl pracovat s použitými programy v této bakalářské práci, případně pokud by narazil na tytéž problémy, které se při práci s modely vyskytly. Nebo těm, kdo by se rozhodli pracovat s tiskárnou Mcor IRIS.

Digitální modely

Výstupem v digitální podobě bylo tedy 61 objektů budov a dalších objektů, které se nacházely ve vybraném centru obce, ve formátu .wrml. Všech 61 objektů muselo být postupně zbaveno všech chyb, se kterými by se model nepodařilo správně nebo vůbec vytisknout. Při tomto procesu docházelo k opakovanému exportu a importu mezi programy Magics a SketchUp, které byly vybrány jako stěžejní pro práci s modely budov, dokud nebyly modely bezchybné. Také musela být na některých modelech doplněna textura, která byla po opravě smazána. Dalším výstupem byl 3D model reliéfu vytvořen z digitálního modelu reliéfu, který vznikl pomocí metody IDW s rozlišením 0,2 m. Výsledný 3D model má rozlišení 1,2 mm a je v měřítku 1 : 485. V tomto digitálním modelu byly vytvořeny půdorysné výřezy budov, ukazující jejich umístění a to pomocí rastru vytvořeného z vektorové vrstvy budov. Poté byl z digitálního modelu vytvořen 3D model ve formátu .stl a na ten poté aplikována textura leteckého snímku z roku 1947. Následně byly na reliéf připojeny kompoziční prvky obsahující název obce, stav k roku, měřítko a tiráž. Reálné rozměry vybrané oblasti jsou 240 m x 155 m a výsledný model měří cca 50 cm x 31 cm.

Vytištěné modely

Hlavním výstupem jsou již vytištěné modely ze 3D tiskárny Mcor IRIS, které zahrnují 3D model reliéfu s připravenými půdorysnými výřezy pro jednotlivé modely budov a dalších objektů. Reliéf byl tisknut rozdělený na čtvrtiny z důvodu omezených možností tiskárny, kdy každá čtvrtina má rozměry zhruba 25 cm x 16 cm a s výškou v nejvyšším bodě 5,5 cm. Průměrná výška budov jsou 2-3 cm, nejvyšší budova kostel měří 5,7 cm. Všech 61 objektů spadajících po vybrané oblasti bylo vytištěno a umístěno do reliéfu.

Druhá vytištěná část centra vesnice včetně reliéfu Třetí vytištěná část centra vesnice včetně reliéfu
První vytištěná část centra vesnice včetně reliéfu Čtvrtá vytištěná část centra vesnice včetně reliéfu

Využitelnost tištěného modelu

Hlavní předností metody tisku z papíru je na rozdíl od jiných tiskáren to, že umožňuje plnobarevný tisk. Také se jedná o tisk z papíru, který je levnější a ekologičtější než jiné typy materiálů. Samotný model by mohl sloužit například k prezentačním účelům spojeným z rekonstrukcí zaniklých sídel případně s 3D tiskem na tiskárně Mcor IRIS. Také se v průběhu práce ukázalo, že tato metoda 3D tisku je vhodná k tisku větších modelům složených z více částí, takže by mohla být využitelná k tisku větších modelů měst, které by mohly sloužit k prezentaci daného města a například ve spojení s projektorem i k promítání dalších informací na 3D model. Také jak už bylo zmíněno, velká výhoda této metody tisku je jeho plnobarevný tisk, takže by výsledný model města působil mnohem realističtěji než jednobarevný model. Avšak tento způsob tisku by mohl mít problém s opravdu drobnými detaily ve formě například tenkých linií, které by nemusela tiskárna zvládnout vytisknout. Co se týče detailů jako okna, dveře a další, které jsou v digitálním modelu alespoň částečně zvýrazněné, tak se ukázalo, že je tiskárna zvládne vytisknout tak, aby se daly rozlišit. Na některých modelech jsou odlišitelné i detaily jako komíny, převisy střech, různé hrboly na stěnách nebo schůdky.