Tato bakalářská práce měla za úkol shromáždit volně dostupná (tj. zdarma dostupná na Internetu) geodata popř. i atributová data v digitální podobě, v územním rozsahu České republiky. Tato data dále zpracovat ve vybraném softwaru GIS a sestavit z nich ukázky tematických map ČR.

V dnešní době se nachází na českém trhu velké množství dat, ať už geografických nebo atributových. Geoprostorová data jsou však z velké části majetkem soukromých firem, které si primárně sbírají a uživatelům je poskytují za finanční poplatek. Geodat poskytovaných zdarma, na našem trhu zatím moc nenalezneme. Poskytovatelé těchto dat jsou většinou státní instituce, kraje a jen malý počet soukromých firem. Mezi nejvýznamnější zdroje geodat patří VÚV T. G. Masaryka, v.v.i., HEIS VÚV T. G. Masaryka, v.v.i., Ředitelství silnic a dálnic ČR. Nejvíce dat, pro Českou republiku je v souřadnicovém systému S-JTSK nebo WGS 84.

Mnoho firem a institucí poskytují svá data také prostřednictvím Webových mapových služeb (WMS). Mezi nejvýznamnější z nich patří Český úřad zeměměřický a katastrální, Portál veřejné správy (provozovatelem je CENIA), Česká geologická služba, krajské mapové servery atd.

Atributová data jsou na Internetu široce rozšířená. V případě, že je máme k čemu připojit, lze z nich vytvořit tematickou mapu.

Na základě získaných dat bylo vytvořeno 10 tematických map. Při tvorbě bylo použito různých kartografických metod (metoda kartodiagramu, kartogramu, tečková, bodových znaků a anamorfózy). Ukázkové mapy jsou k dispozici na přiloženém DVD včetně zdrojových dat, každé mapy a projektu vytvořeném v aplikaci ArcMap 9.3.