V první fázi bylo zapotřebí nastudovat normu ISO 19115, podle které byl tvořen metadatový formulář a odbornou literaturu týkající se kartografických metod využívaných při tvorbě tematických map.

Nejdůležitější částí práce a také časově nejnáročnější bylo získání digitálních prostorových nebo atributových dat z webových stránek institucí a firem přístupných přes Internet.

Použité metody získávání dat:
- hledání dat na webových stránkách, které byly používány nebo zmíněny ve výuce
- hledání dat pomocí vyhledávače Google
- stahování dat ze zdrojů uvedených v odborné literatuře

Veškerá data byla roztříděna a uložena podle tematického obsahu do jednotlivých skupin. Součastně byl k datům tvořen metadatový formulář, který je společně s daty dostupný na přiloženém DVD.

Nejčastějšími formáty dat, ve kterých jsou získané podklady publikovány, jsou Shapefile (SHP), Microsoft Excel (XLS), tabulka (TAB,DBF) nebo WMS. Tato data byla následně připojena do ArcGIS, kde z nich byli sestaveny tematické mapy.

Tematické mapy byly tvořeny v souřadnicovém systému S-JTSK, protože nejvíce dat bylo získáno právě v tomto kartografickém zobrazení. Databáze obsahuje i jiná data, která nejsou použita k sestavení map, protože neodpovídají zvolenému souřadnicovému systému. Zvolené měřítko je 1:1 300 000, aby mapy nejlépe vystihly znázorněné prvky. Nejčastěji použitými kartografickými metodami je kartogram a kartodiagram. Mapy jsou pro lepší přehlednost vytištěny na list ve formátu A3.