Cílem bakalářské práce bylo vytvoření algoritmu, který by dokázal vymezovat viditelnost oblohy pro potřebu plánování měření GPS. Skript měl za úkol zjednodušit přípravu měření v terénu a hlavně ji zpřesnit. Zjednodušení přípravy spočívá v ušetření jedné cesty do terénu, kdy by muselo být okolí bodu měření přesně zmapováno. Z tohoto bodu by bylo třeba získat úhly, které by se zadávaly do dalšího kroku přípravy měření. Skript by pak měl ještě zpřesnit tyto úhly. Budou matematicky vypočítány a jejich přesnost je už otázkou zadaných hodnot do algoritmu.
Po nastudování dostupné literatury a vyhledání dostupných zdrojů bylo jisté že tato práce bude tak trochu průkopnická. Nebyly nalezeny žádné zmínky o stejné práci a o podobných aplikacích bylo zmínek velmi málo.
Prvním krokem bylo vypracování teoretického postupu, jak bude skript pracovat. Byly vyhledány a otestovány metody, které svými vlastnostmi vyhovovali zadání práce. Druhým krokem při tvorbě bylo vytvoření testovacích dat, které byly poskytnuty vedoucím práce. A posledním krokem bylo samotné sestavení skriptu.
Vstupními daty tohoto skriptu je bod, který představuje reálné místo na Zemi ve kterém je plánované měření, digitální model a to buďto reliéfu nebo povrchu. Pokud bude vložen digitální model reliéfu je možná určitá nepřesnost např. ve městech, protože údaje o budovách v tomto modelu nejsou dostupné. Ale pokud bude použit digitální model terénu je pravděpodobné že měření bude velmi přesné. Pak už je jen otázkou s jakou přesností budou prvky zabraňující ve výhledu svou polohou a parametry odpovídat skutečnosti. Ve skriptu jsou použity jen nástroje dostupné v softwaru ArcGIS 10. Skript je možné použít jen s licencí ArcInfo, což je nejvyšší možná licence programu. Pro sestavení algoritmu byl využit skriptovací jazyk Python.
Výsledek této bakalářské práce by měl být natolik robustní, aby mohl být volně šířitelný a využitelný pro potřebu katedry.