ZÁJMOVÉ ÚZEMÍ
Hranice IS (vrstva maska.shp) byla vymezena katastrálním územím obce Poteč a Valašské Klobouky spadajícím do CHKO Bílé Karpaty. Jeho celková rozloha činí 1615,9 ha. Jedním z hlavních důvodů tohoto výběru je plánované rozšíření IS na celé zájmové území pozemkového spolku ZO ČSOP KOSENKA v CHKO Bílé Karpaty. Další předností je také lepší orientace v oblasti a možnost uživatele lépe sledovat souvislosti s okolím rezervace. Území IS je tedy vymezeno a spravováno tak, aby bylo připraveno pro zavedení nových informací o předmětech zájmu pozemkového spolku ZO ČSOP KOSENKA. Text této práce je však zaměřen pouze na území nestátní lesní rezervace Ščúrnica.
REZERVACE ŠČÚRNICA - ZÁKLADNÍ ÚDAJE
- Kraj: Zlínský
- Katastrální území: Poteč
- Rozloha: V současné době je vykoupeno 14,4 ha nesouvislé plochy s cílem vytvořit zde až 100 hektarů velký souvislý lesní komplex.
- Poloha: 3,5 km východně od Valašských Klobouk v trojúhelníku tvořeném vrcholy Ploščiny (739 m.n.m.), Černá hora (664 m.n.m.) a Polomy (659 m.n.m.).
- Přírodní lesní oblast: 38 – Bílé Karpaty a Vizovické vrchy
- Ochranné podmínky: CHKO Bílé Karpaty - I a II zóna ochrany, Biosférická rezervace Bílé Karpaty, v severní části do území částečně zasahuje přírodní rezervace a zároveň lokální biocentrum Ploščiny
Rezervace Ščúrnica vznikla v rámci otevřeného národního programu Českého svazu ochránců přírody „Místo pro přírodu“, který byl vyhlášen v roce 1998. Název Ščúrnica pro označení vznikající nestátní přírodní rezervace byl zvolen podle označení blízké studánky. „Ščúr“ v místním dialektu označuje živočichy, kteří lezou, např. obojživelníky, plazy. Mezi obojživelníky patří mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), který se zde ve Ščúrnici velmi úspěšně rozmnožuje.
Nejcennější lesní část, která byla impulsem pro celý projekt, leží na jihovýchodním úbočí vrchu Ploščiny (739 m n. m.) v nejsevernějším hřebeni Bílých Karpat, východně od města Valašské Klobouky. Nachází se v těsném sousedství PR Ploščiny, lučního a pastevního charakteru, která je největší státní přírodní rezervací na území bývalého okresu Zlín.
Jedná se o 110 let rostoucí lesní porost tvořený jedlí bělokorou (85 %), smrkem ztepilým (10 %), bukem lesním (3 %) a břízou bradavičnatou (2 %). Porost je částečně věkově rozrůzněný s přirozeným zmlazením listnáčů a jedle bělokoré. Typologicky se jedná o lesní typ 5B3 - bohatá jedlová bučina s kostřavou nejvyšší na svazích. Dle skupiny typu geobiocénu (STG) jde o typickou jedlovou bučinu.
V severní části Bílých Karpat jsou jedlové bučiny přirozeným lesním společenstvem. Jedle bělokorá zde dosahuje jižní hranice svého rozšíření a celá hřebenová linie této části BK je její genovou základnou. Porost je zařazen do genetické kategorie C – porosty průměrné hodnoty, vhodné pro přirozenou obnovu, nikoliv pro sběr semen.
Následně vykupované jednotlivé segmenty se liší stářím, druhovým a věkovým složením, avšak cílem je vykoupit, vytvořit a zajistit souvislé území a ponechat je přirozenému vývoji, přeměně v přírodní přirozený les. Souvisejícím cílem je vytvořit spolu se sousední státní rezervací Ploščiny, ucelenou ukázku mozaiky bělokarpatské tradiční krajiny, od přírodě blízkého lesa /Ščúrnica/, až po funkční extenzivní vrcholové pastviny s mozaikou horských a podhorských luk.