logo MPP


Úvod

Cíl práce

Zájmové území

Postup práce

Návrh řešení

Výsledky

Závěr

Summary

ram ram

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

autor: Věra JANÍKOVÁ

vedoucí práce: Mgr. Vilém PECHANEC, Ph.D


NÁVRH ŘEŠENÍ

Desktopová (lokální) aplikace
Webová aplikace


Celý projekt se dostává do podvědomí mnoha lidem, prostřednictvím přímých akcí v přírodě, letáků, brožurek, novinových a časopisových článků, rádia, internetu. V současné době však neexistuje ucelená databanka, která by shromažďovala, zpracovávala a aktualizovala základní údaje o rezervaci. Na základě zjištěných skutečností je cílem této práce vytvoření otevřeného, distribuovaného, územně orientovaného IS, který pořizuje, uchovává, zpracovává a poskytuje informace lidem se zájmem o území rezervace Ščúrnica. Po konzultaci s vedoucím bakalářské práce a pracovníky ZO ČSOP KOSENKA byl navržen systém lokální a internetové aplikace, ve kterém mají svou roli tyto osoby s danými přístupovými právy:


1. ADMINISTRÁTOR – správce systému

Úkolem administrátora je získání potřebných a aktuálních dat k dané problematice a jejich vhodné upravení, přichystání pro plnění informační funkce v systému. Jedině administrátor má zajištěný trvalý přístup k datům. Data jsou spravována v programu Kristýna GIS Systém 2.11, příp. Janitor 2, ArcView GIS 3.1

Dalším úkolem administrátora je vytvoření a spravování základního projektu pro desktopovou aplikaci IS Ščúrnica v programu Kristýna GIS Systém 2.11 a zpracování stručného metodického materiálu pro uživatele. Dále tvoří fungující mapový server pomocí programu MapServer 4.6 a zpracuje pro něj uživatelský manuál.

Po zavedení aplikace do užívání, je pro správný chod systému nutné, aby správce prováděl aktualizaci a případný sběr dalších dat. Cílem je udržet a spravovat systém v souladu s požadavky uživatele a také s perspektivou rozšíření IS na celé zájmové území PS KOSENKA.


2. LOKÁLNÍ PŘÍSTUP – desktopová aplikace

Pracovníci ZO ČSOP KOSENKA mohou na pracovišti využívat lokální aplikaci a získávat informace pomocí programu Kristýna GIS Prohlížečka 1.3 umožňující základní funkce – prohlížení, dotazování, posunutí, zvětšení/zmenšení. Nemají přístup k systémové oblasti.


3. WEBOVÉ ROZHRANÍ – mapový server

Třetí skupinu tvoří všichni ostatní uživatelé, široká veřejnost a lidé se zájmem o danou problematiku. Těm bude přístup k informacím umožněn prostřednictvím mapového serveru dostupného na internetu. Nemají přístup k systémové oblasti.

^^^

Desktopová aplikace

Desktopová aplikace založená na instalaci vhodného programu na straně klienta a vytvoření datového skladu na serveru je řešena pro pracoviště ZO ČSOP KOSENKA ve Valašských Kloboukách. Na pracovišti jsou pro tuto aplikaci určeny 3 počítačové stanice. Pro správu, editaci a prohlížení dat bude sloužit jedna licencovaná verze programu Kristýna GIS Systém 2.11 nainstalovaná na PC-ekologická poradna, na všech stanicích bude nainstalována freeware verze Kristýna GIS Prohlížečka 1.3. sloužící pouze k prohlížení dat s poskytnutím základních funkcí - posunutí, zvětšení, zmenšení, dotaz na téma, dotaz na tabulku, identifikace objektu. Uživatelé nebudou mít přístup k systémové oblasti.

Pro usnadnění práce uživatelům bude na ploše počítačových stanic připraven hotový projekt (isscurnica.cri), který po rozkliknutí spustí danou aplikaci v rozhraní programu Kristýna GIS Prohlížečka 1.3 s veškerým základním nastavením (jednotky, měřítko, legendy, přehledová mapa, zobrazení,...). Z důvodu přehlednosti jsou v projektu nachystaná dvě samostatná zobrazení. První z nich zahrnuje vrstvy poskytující základní informace o rezervaci, ochranných podmínkách v území, topografii a katastrální mapy. Druhé zobrazení je věnováno přírodním podmínkám oblasti. Vrstvy vymezující území rezervace a letecké snímky jsou nastaveny v obou zobrazeních.

Pro uživatele (pracovníci ZO ČSOP KOSENKA) bude vypracována uživatelská příručka pro efektivní užívání dané aplikace.

^^^

Webová aplikace

Webová aplikace je vytvořena pomocí Open Source programu MapServer vyvíjeného Univerzitou v Minessotě. MapServer představuje CGI program vracející na základě vstupních parametrů (mapfile) a šablony hotovou internetovou stránku s mapou. Pro správné fungování vyžaduje těchto 5 podmínek:

  • • webový server
  • • mapový server
  • • mapfile
  • • šablona
  • • data

    V případě IS Ššúrnica je jako webový server použit Apache Web Server, version 2.2., který přes aplikační server předává požadavky mapovému serveru UMN MapServer 4.6. Na obrázku vidíte princip funfování UMN MapServer.

  • ^^^

    princip fungování UMN