Lom (foto)
Jako lomy se původně označovala místa, kde se těžil kámen - kamenolomy. V současné době, kdy se ukázala výhodná těžba podobným způsobem i jiných nerostných surovin hromadného výskytu (např. uhlí, sedimentárních rud), označují se takto všechna místa povrchové těžby. Jde o jeden z nejstarších antropogenních tvarů reliéfu, rozšířený již od starověku. Podle založení lomu v terénu se rozlišují lomy: 1. stěnové - těží z jedné úrovně stěnu téže horniny; 2. jámové - těží horninu pouze pod úrovní okolního povrchu; 3. etážové - těží z bezpečnostních a technických důvodů horninu nebo její skrývku v několika stupních -etážích, zpravidla u ložisek obrovských rozměrů; mohou to být etážové lomy jak stěnové (nad terénem, ve svahu hory), tak jámové (pod úrovní terénu).
Lomy všech popsaných druhů najdeme v územích, kde člověk těží nebo těžil nerostné suroviny. Mnoho malých a opuštěných lomů je již zasypaných nebo zarostlých vegetací, takže v terénu ani nepoznáme, zda jde o bývalý lom.
Bývalý lom se nachází pod Pradědem,v těsné blízkosti Tabulových skal. Dříve se zde těžil kámen, dnes těžební činnost nepokračuje.

Úvodní strana | Geologie--vývoj | Geologie--mapa | Geomorfologie--členění | Geomorfologické tvary