Balvanové moře
V minulosti se jako kamenné moře nebo balvanová moře označovala jakákoliv rozsáhlejší nahromadění větších úlomků hornin (hranáčů, balvanů) bez ohledu na jejich vznik a situování v terénu. I když názory nejsou ani doposud zcela jednotné, doporučujeme vžitý termín balvanové moře používat pro všechny balvanové plošné akumulace na temenech horských hřbetů a na mírných svazích, vzniklé buď úplným kryogenním nebo termogenním rozpadem rozsáhlých skalních výchozů přímo na místě, anebo obnažením balvanů ze zvětralinových plášťů. Většinou tu dochází téměř k úplnému odstranění jemných částic vyvátím nebo splachem z prostorů mezi balvany. Vznik těchto balvanových moří byl sice v našich krajích podstatně rychlejší v periglaciálním klimatu starších čtvrtohor, kdy se vytvořila naprostá většina balvanových moří, avšak podle novějších poznatků není zásadně vázán jedině na toto klima. Probíhá, byť pomaleji, i v současných podmínkách, právě tak jako jiné projevy mrazového zvětrávání. Můžeme dále rozlišovat kamenná moře autochtonní vyskytující se víceméně na místě svého vzniku (např. ve vrcholové partii nebo na velmi mírném svahu do 5 -8° v bezprostřední blízkosti odlučné oblasti) a kamenné moře alochtonní s kameny přemístěnými solif1ukcí a "plovoucí" v hlinitém materiálu a často zarostlá vegetací. Někteří autoři pokládají za tzv. "pravá kamenná moře" právě kamenná moře alochtonní, kde jednotlivé kameny jsou od sebe vzdáleny a pokrývají povrch alespoň z 50 %. Jejich mocnost bývá malá, několik decimetrů až metrů, kdežto autochtonní kamenná moře dosahují mnoha metrů až desítek metrů. Pro geneticky shodné akumulace velkých bloků (přes 1 m v průměru) lze užít termínu bloková moře.
Autochtonní kamenná moře jsou častá ve vrcholových partiích horských oblastí, tvořených tvrdými horninami s kvádrovitým, deskovitým, popř. sloupovitým rozpadem, tedy zejména žulami, rulami a svory, křemenci, tvrdšími pískovci, čediči, andezity apod., méně často jinými pevnými horninami. Alochtonní kamenná moře nacházíme spíše na úpatí mírných svahů. Obecně je nacházíme na vhodných místech ve středohorských a vysokohorských polohách celého světa, v subpolárních oblastech zvláště v místech skalních výchozů, jež nebyla v pleistocénu pokryta kontinentálním ledovcem.
Menší kamenná moře nalezneme na území rezervace na severním a západním výběžku Velkého Máje. Další lokalitou je jihovýchodní svah pod kótou Suť .

Úvodní strana | Geologie--vývoj | Geologie--mapa | Geomorfologie--členění | Geomorfologické tvary