Závěr


Cílem bakalářské práce bylo sestavit výčet mapových děl zobrazující město Olomouc na mapách velkého a středního měřítka do roku 1989, popsat je, georeferencovat a vytvořit jednoduchou analogovou a digitální prezentaci. Po sběru dat a četbě literatury následovala evidence všech mapových děl. Tento seznam byl průběžně doplňován nově získanými daty až do března. Po březnu už do seznamu nebyly přidávány žádné mapy.

Jako digitální prezentace byla zvolena prezentace formou webové stránky. Kvůli právům bylo dohodnuto, že budou vytvořené 2 verze projektu. V první, primární verzi, budou veškeré získané mapy napsané v jazyce XHTML 1.0 Strict. Ve druhé verzi, které bude vystavena on-line budou pouze mapy s povolením publikace na internetě, která bude napsána ve skriptovacím jazyce PHP, který zabezpečuje čtení dat z databáze MySQL.

Prohlížení negeoreferencovaných map je vytvořeno pomocí otevřené javascriptové knihovny OpenLayers a vytvořených statických dlaždic pomocí Zoomify Converter, kvůli snadnějšímu a především rychlejšímu načítání dat, kdy je výsledný obraz sestavován z těchto dlaždic, takže se uživateli načítá pouze část obrazu, kterou si zrovna prohlíží. Pro vytvoření výstupu georeferencovaných map byl použit program MapTiler, který pracuje s již vytvořenými georeferencovanými daty, které byly georeferencované v aplikaci ArcMap.

Výstup práce je určen k prohlížení mapových děl zobrazující město Olomouc na starých mapách a je určen pro širokou veřejnost. Na stránkách je i možnost prohledávání podle lokace, ale pouze pomocí centroidů, takže tento způsob není nejpřesnější, ale je rozhodně přehlednější, než kdyby byly na mapě znázorněný polygony. Tento způsob je použit i na stránkách projektu Staré mapy (www.staremapy.cz/vysledky/) jakožto výsledky již georeferencovaných map. K prohledávání podle lokace je spíše určeno zobrazení map v aplikaci Google Earth, kde si uživatel může zapnout více map zároveň, ovšem na úkor času, při kterém se větší počet map načítá. Dále je na stránkách možnost si mapy seřadit podle roku, ke kterému se mapy vztahuji, podle názvu a podle měřítka.

Pro analogový výstup bylo společně s Prof. RNDr. Vítem Voženílkem, CSc. vybráno 8 map, které byly vytištěny a přiloženy k práci. Hlavním kritériem výběru map byla jejich kvalita, aby byly čitelné i po vytisknutí. Z tohoto důvodu nebyly vybrány fotografie map ze Státního okresního archivu v Olomouci. Dalším kritériem bylo, aby byla vybraná díla autorsko-právně volná, podrobnějšího měřítka, z historického a kartografického pohledu zajímavá. Takže jsou zde vybrána díla zachycující obléhání Olomouce Švédy, Prusy, dále např. Císařský povinný otisk map stabilního katastru. Co se týče zbývajích děl, tak zde je možné porovnávat vývoj města a různé metody značení věřejných a významných budov či plán na rozšíření města.










© 2013, Katedra geoinformatiky, Michal BALCÁREK

vedoucí práce: Prof. RNDr. Vít Voženílek, CSc.