Modelování je přístupem umožňujícím vyzkoušet různé scénáře při výrazné úspoře času a nákladů. Značná část modelovaných situaci se odehrává v prostorovém kontextu a důležitou roli mají lokální vlastnosti prostředí. V současné době lze také pozorovat nárůst používání metod umělé inteligence (AI) k řešení problémů napříč obory. Příkladem aplikace AI v běžném životě jsou například inteligentní regulátory topení či různé autonomní přístroje od vysavačů až po vozidla. Společným znakem je užití senzorů k zjištění stavu okolí a následné provedení odpovídají akce, například úprava rychlosti, snížení výkonu či volba směru. Spojením uvedených principů jsou prostorové agentní modely, umožňující pomocí jednoduchých pravidel simulovat chování, pohyb, komunikaci a interakci autonomních entit s ohledem na prostor, ve kterém se nacházejí. Přičemž prostředí v agentním modelu může být vytvořeno za pomocí prostorových dat poskytujících odpovídající kontext.
Vývojových nástrojů pro agentní systémy je celá řada. Liší se podporovanou funkcionalitou a náročností na implementaci modelů. Přehled poskytující základní informace o možnostech práce s prostorem v těchto nástrojích, především s ohledem na využití dat dostupných v České republice, dosud chyběl. Cílem práce tedy je na vybraných nástrojích otestovat možnosti praktického využití prostorových agentně založených modelů pro řešení situací a popis jevů na území České republiky.
Mor včelího plodu je celosvětově rozšířeným problémem. K šíření dochází mimo jiné při loupení v ohniskách z důvodu nedostatku zdrojů potravy. Rolí výškových poměrů, tedy zda mohou vytvářet bariéry při průzkumu okolí daného úlu a zamezit tak přenosu nákazy, se zabývá vytvořený model pohybu včel v prostředí. Agenty v modelu určují směr dalšího pohybu dle hodnot odporu prostoru vytvořeného pomocí digitálního modelu reliéfu a dat o krajinném pokryvu. Kromě šíření moru včelího plodu lze model použit i pro popis, jakým včely prozkoumávají prostředí při hledání potravy, včetně pravděpodobnosti, že na daný zdroj narazí.
Diplomová práce v PDF, Poster k diplomové práci v PDF, Model pohybu včel v prostředí (GitHub)
© 2019 Bc. Tomáš Tuháček, Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra geoinformatiky