Metody a postup práce

V rámci řešení magisterské práce bylo využito několika důležitých metod pořízení, zpracování a prezentace dat.
Nejprve byl rešeršní metodou zhodnocen stav literatury týkající se maloformátového snímkování a blízké stereofotogrammetrie. Na základě tohoto byly voleny další metody a upravován postup zpracování úlohy. Pro potřeby diplomové práce byla Katedrou geoinformatiky v Olomouci zapůjčena primárně neměřická kamera Canon EOS 500D, kterou bylo nutno před fotogrammetrickým snímkováním zkalibrovat. To bylo provedeno pomocí metody rovinného pole.
Geodetické zaměření lokalit proběhlo s použitím dvoufrekvenční GPS a doměření vlícovacích bodů poté metodou tachymetrie, případně s využitím totální stanice. Hlavní metodou sběru obrazových dat byla dle zadání metoda snímkových stereodvojic - snímkování probíhalo podle zásad blízké pozemní stereofotogrammetrie, tzn. musely být vhodně zvoleny základny i směry snímkování a dodržena výška kamery. Po zvoleném časovém intervalu bylo snímkování na jedné lokalitě zopakováno.
Snímky byly poté zpracovány v nadstavbě LPS programu ERDAS Imagine do podoby stereodvojic - pro vytvoření bloku snímků bylo využito metody svazkového vyrovnání bloku (Bundle block adjustment). Ze stereodvojic byly vygenerovány sady 3D bodů. Při zpracování snímků bylo použito triangulace.
Interpolace digitálních modelů reliéfu z 3D bodů byla provedena metodou kriging (ordinary, spherical), a to pomocí extenze Geostatistical analyst programu ArcGIS 10. Tvorba rastru pro vizualizaci výsledného modelu byla provedena rektifikací měřických snímků do podoby rektifikované mozaiky, která byla naložena na digitální model terénu.
Pro jednu lokalitu byly dva modely z různých časových období porovnány a vhodně vizualizovány.