Moderní technologie GIS se během svého vývoje staly součástí několika oborů vesměs technického zaměření. K jejich větší popularizaci je nezbytné zpřístupnit je mladší generaci a to například při výuce ve škole. Bezpochyby jako nejvhodnější předmět základních či středních škol se jeví zeměpis (geografie apod.).
Existují však také obory, které dodnes zůstávají těmito technickými možnostmi téměř nedotčeny. Jednou z takových oblastí je hudba – předmět ryze „negeografický“. Z důvodu mého aktivního zájmu o klasickou hudbu byl po domluvě s vedoucím práce stanoven cíl vytvořit Multimediální hudební mapu ČR pro předmět hudební nauka vyučovaný na základních uměleckých školách.
Významnou část tohoto předmětu totiž tvoří hudební dějiny, v nichž se studenti učí především jednotlivé hudební směry, jejich významné představitele, nejznámější díla apod. K větší atraktivitě tohoto mnohdy značně stereotypního předmětu by mohla přispět má bakalářská práce – tematická mapa, jejíž obsah a forma odpovídá osnovám předmětu hudební nauka a požadavkům oslovených základních uměleckých škol.
Cílem bakalářské práce je vytvořit multimediální mapu ČR na téma hudba, která bude obsahovat vybraná místa, spojená s nejvýznamnějšími českými hudebními skladateli a nejvýznamnějšími českými hudebními festivaly.
Výsledná mapa bude určena k doplnění výuky hudební nauky na základních uměleckých školách. Mapa by se mohla stát zdrojem komplexnějších informacích o hudebních skladatelích či hudebních festivalech, dále by mohla napomoci k těsnějšímu propojení osobnosti či události s danou lokalitou a přispět tak k rozšíření znalostí „hudebního místopisu“ ČR. Výsledná podoba mapy bude realizována podle požadavků základních uměleckých škol. Podle osnov hudební nauky těchto škol bude také přizpůsoben tématický obsah mapy.
Mapa bude obsahovat multimediální prvky zejména zvukové (audio) ukázky, video ukázky, texty, obrázky apod.
Multimediální hudební mapa ČR je založena na volně dostupném API prostředí portálu Google Maps verze 3 a intergrované databázi MySQL. Komunikaci mapy s databází zajišťují PHP skripty. Pro větší funkcionalitu a interaktivitu mapy bylo využito skriptů v jazyce JavaScript a pluginů knihovny jQuery. Dále byly použity technologie AJAX, XML a další.
Mapa je určena pro potřeby výuky předmětu hudební nauka na základních uměleckých školách. Zobrazuje významná místa spojená s českými hudebními skladateli a festivaly, kteří jsou zahrnuti do osnov tohoto předmětu. Mapa je vhodným doplňkem, jenž by mohl vést ke zatraktivnění tohoto mnohdy značně stereotypní předmětu.
Aby mapa mohla být školami ve výuce používána, musel být správně zpracován její tematický obsah, který primárně vycházel z osnov a literatury používané na školách. Mezi nejdůležitější části zpracovávaného obsahu patří multimediální prvky, a to, jak z názvu bakalářské práce vyplývá, zejména prvky zvukové (audio), případně video, či další doplňkové obrázkové a textové.
Webová mapa dále obsahuje úvodní pokyny, jak s mapou pracovat či několik rad a návrhů, jak řešit případné obtíže. V sekci Problémy je taky možné nahlédnout či si stáhnout obrázek s ideálním načtením mapy v prohlížeči (nebere se v úvahu rozložení stránky, které závisí na rozlišení monitoru uživatele, avšak pouze funkcionalita všech částí stránky, která může být narušena např. nepovolením JavaScriptu v prohlížeči či nenainstalováním Adobe Flash Player minimálně verze 7 apod.).
This bachelor thesis is the conclusion of the Geoinformatics and Geography Bachelor study programme at the department of Geoinformatics, Faculty of Science, Palacky University in Olomouc.
The aim of my bachelor thesis was to create a multimedia map of the Czech Republic with music theme. The map is meant as an addition for teaching of music theory in art schools. The map contains the selected places, coupled with the most famous Czech composers and the most famous Czech music festivals. It includes multimedia components especially the sound records, video records, lyrics, pictures, etc.
The resulting map was created according to the requirements of art schools, which were sent an email questionnaire for. From replies of the questionnaire resulted the technical solution of the map. According to the text books, curriculum of music theory and other literature published in the responses of the questionnaire was also made the thematic content of the map.
The map is based on free available API of Google Maps and MySQL database. For communication with the database and the functionality extensions of the map were used PHP, AJAX, XML and JavaScript.
Text bakalářské práce si můžete stáhnout ZDE.
Jiří SEDONÍK
Adresa: Lubina, Kopřivnice, 74221
ICQ: 279-551-485
Email: jiri.sedonik@gmail.com
Mapu naleznete ZDE.
© 2010 | autor Jiří Sedoník, vedoucí práce Mgr. Aleš VÁVRA
Univerzita Palackého v Olomouci | Katedra Geoinformatiky