ZMĚNA KRAJINNÉ STRUKTURY
V DŮSLEDKU TĚŽEBNÍ ČINNOSTI NA KLADENSKU
Úvod│Historie│Fotografie │Mapa│O práci│
CHARAKTERISTIKA ÚZEMÍ
Zájmové území leží v severozápadní části Středočeského kraje. Oblast Kladensko jsem vymezila jako správní obvod obce s rozšířenou působností obce Kladno. Tento správní obvod vznikl k 1. 1. 2003 v důsledku reformy veřejné správy a představuje jižní polovinu okresu Kladno a jednu obec (Lány) z okresu Rakovník. Obvod zahrnuje celkem 48 obcí: Běleč, Běloky, Blevice, Brandýsek, Braškov, Bratronice, Buštěhrad, Cvrčovice, Doksy, Dolany, Družec, Dřetovice, Horní Bezděkov, Hostouň, Hradečno, Hřebeč, Kačice, Kamenné Žehrovice, Kladno (složené z katastrů: Dubí, Hnidousy, Kladno, Kročehlavy, Motyčín, Rozděliv, Vrapice), Koleč, Kyšice, Lány, Lhota, Libochovičky, Libušín, Lidice, Makotřasy, Malé Kyšice, Malé Přítočno, Otvovice, Pavlov, Pchery, Pletený Újezd, Slatina, Stehelčeves, Stochov, Svárov, Svinařov, Třebichovice, Třebusice, Tuchlovice, Unhošť, Velká Dobrá, Velké Přítočno, Vinařice, Zájezd, Zákolany a Žilina.
Obr. 1 Vymezení území
GEOLOGICKÁ CHARAKTERISTIKA
Kladensko leží v severní polovině centrální části Českého masívu.
Z hornin svrchního proterozoika na tomto území převládají droby, nacházejí se u Otvovic. Další horniny tohoto geologického období jsou prachovce, břidlice a také silicity. Silicity jsou u východní hranice oblasti (Otvovice) a jižně od Kladna (Velká Dobrá, Unhošť, Kyšice). Bazalt se nachází u severního okraje Otvovic.
Většinu oblasti pokrývá permokarbon kladensko-rakovnické pánve. Souvrství se skládají ze slepenců, pískovců, arkóz, prachovců, jílovců a uhelných souslojí. Permokarbonské vrstvy jsou porušeny poklesy směru SZ - JV. Permokarbonský komplex se dělí na kladenské, týnecké, slánské a líňské souvrství. Kladenské souvrství se dělí na starší radnické a mladší nýřanské vrstvy. Radnické vrstvy jsou z hlediska uhlonosnosti nejdůležitější jednotkou středočeského karbonu, jsou mocné až 110 m. Nýřanské vrstvy jsou mocné až 400 m, obsahují slepence a arkozovité pískovce. Týnecké souvrství leží v okolí Třebusic, má mocnost okolo 100 m.
Terciér je na území vyvinut jen na malých plochách, a to jako pliocenní sedimenty nebo intruzivní vulkanity na Vinařické hoře. Většina území je pokryta tenkými kvartérními uloženinami. Eolicko – deluviální uloženiny pokrývají prostor mezi Zákolanským potokem a Otovicemi. Spraše a sprašové hlíny se nacházejí v rozsáhlých pokryvech mezi obcemi Stehelčeves, Dřetovice a Libochovičky, Kolčí, Slatinou a Třebusicemi. Sprašové návěje jsou v okolí Zákolan, Buštěhradu a Makotřas.