Hodnocení rizik větru

Ohrožení lesních porostů z hlediska výskytu větrných polomů je objektivně provádět s pomocí modelů a klasifikací, či vlastním (subjektivním) pozorováním přímo v terénu. Nejjednodušší vymezené postupů k hodnocení rizika polomů je přístup empirický, mechanický a přístup založený na pozorování.

Empirický přístup

Modely empirockého přístupu, jsou dobře aplikovatelné na konkrétní lokality, ale lze je také použít i v jiných oblastech. Je však potřeba, k vytváření těchto modelů, velké množství informací vztažených ke studovanému území. Nejvhodnější použití pro lesní porosty se složitějším a proměnlivým uspořádáním a skladbou, rozmanitostí reliéfu a půd.
Závislost mezi oblastí poškozenou větrem, kdy došlo k polomu, a vlastností oblasti vyjadřuje pomocí statistických metod.

Mechanický přístup

Mechanický přístup předpovídání pravděpodobnost poškozeného lesního porostu polomem na základě kritické rychlosti větru, která zapříčiní vývrat či zlomení stromu. Pravděpodobnost výskytu větrů v dané lokalitě.

Výpočet pravděpodobnosti rizika ohrožení porostu polomem je v mechanických modelech rozdělen do dvou fází.

1. Fáze první počítá tzv kritickou rychlost větru (critical wind speed), která vyvrací či láme stromy. Síla je určena podle faktorů, jako je místní rychlost větru, nárazový vítr, pozice stromu v lesním pokryvu, vlastnosti koruny (například velikost, aerodynamika, hmota), vlastnosti kmene (tvar, délka, hmota). Odporové (bránící) síly stromu závisí na faktorech, jako jsou vlastnosti kmene (průměr a pevnost dřeva), morfologie kořenů.

2. Fáze druhá počítána pravděpodobnost výskytu větrů, které překročí kritickou rychlost větru.

Přístup založený na pozorování

V terénu jsou pomocí pozorování zaznamenávány výskyty faktorů, jež mají prokazatelný vliv na zvýšení větrných škod způsobených větrem v terénu. Pozorované charakteristiky asymetrie, chůdové kořeny, tvary korun, nahnilé kořeny. Kombinace faktorů vede k odhadu lokalit, které mohou být v budoucnu postiženy polomem .

Průzkumová analýza dat

Metody deterministické

Nejpoužívanější modelace pro náhodné prostorové procesy. Jsou založeny na vstupním měřítku nebo na stupni zarovnání povrchu (Smoothing u ArcGIS Desktop 9.x).

1. Lokální metoda předpovídání hodnot, nejbližší okolní body k předpovídané lokaci. Mezi lokální metody přístupné v Geostatistical Analyst patří IDW (Inverse Distance Weight, metoda inverzních vzdáleností), lokální polynomická interpolace (pro celý povrch s jednotným trendem) a RBF (Radial Basis Functions, radiální funkce pro menší zakřivení povrchu).

2. Globální metoda předpovídání hodnot, z celého vstupního datasetu, v Geostatistical Analyst je přístupná globální polynomická interpolace.

Metody geostatistické

Předpokládá, že rozdíly sledovaného jevu mohou být namodelovány náhodnými procesy s prostorovou autokorelací.