Metody a postup zpracování
Studium literatury
Před realizací samotné práce jako takové bylo nejprve zapotřebí podrobné studium mnoha prací a projektů zabývajících se stejnou nebo podobnou problematikou a také návštěva a konzultace odborných pracovišť a organizací zabývajících se prací se zrakově hendikepovanými lidmi. Z tohoto studia vyplývá, že existuje velké množství přístupů výroby tyflomap, avšak tvorba tyflomap metodou 3D tisku je velmi málo rozšířená, jelikož je metoda 3D tisku poměrně novou a méně rozšířenou technologií a do poslední doby také finančně nákladnou. Finanční náklady na 3D tisk se však značně snížily se vstupem nízkonákladových 3D tiskáren na trh, které si s jejich pořizovací cenou může dovolit téměř kdokoliv. Tvorbou tyflomap na 3D tiskárnách se zatím ve světě zabývá jen několik projektů.
Projekt percepce geoprostoru
Jedním z těchto projektů je projekt Percepce geoprostorovu prostřednictvím tyflomap moderního typu, který probíhal na Univerzitě Palackého v Olomouci v letech 2008 až 2010 a na němž se podílela katedra geoinformatiky a Ústav speciálněpedagogických studií. Podle Voženílka a kol. (2010) bylo cílem tohoto projektu bylo zhodnotit a rozpracovat aspekty interpretace a percepce geoprostoru prostřednictvím prostorových informací na hmatových mapách (tyflomapách) moderního typu z pohledu současného stavu technologie kartografické tvorby v České republice. Na základě studia tohoto projektu bylo snahou co nejvíce využít jeho poznatků a postupů při tvorbě tyflomap metodou 3D tisku.
Kompletace původních tyflomap
Zároveň došlo ke kompletaci multimediálních 3D tyflomap, které vznikly technologií 3D tisku v rámci projektu Percepce geoprostoru, avšak finančně náročnou cestou. Konkrétně šlo o přetvoření tyflomap typu A na tyflomapy typu C, kdy tato úprava spočívala v doplnění tyflomap o zvukovou složku. Zvuková tyflomapa, nazvaná jako tyflomapa typu C, představuje kombinaci tyflomapy typu A umístěné na krabici obsahující reproduktor, baterii a zvukový modul s nahranými zvukovými geoinformacemi spustitelnými přes dotyková čidla přímo v tyflomapě (Voženílek a kol. 2010). Konkrétně byly navrtány otvory pro dotykové senzory do tyflomap typu A, poté byly senzory nainstalovány a propojeny se zvukovým modulem, ke kterému je připojen zdroj energie a reproduktor.
Návrh tvorby tyflomap na nízkonákladových 3D tiskárnách
Na základě odborných konzultací, poznatků a zkušeností získaných studiem a kompletací tyflomap vyrobených v rámci projektu Percepce geoprostoru byl vytvořen návrh tvorby tyflomap typu A na dostupných nízkonákladových 3D tiskárnách, který vycházel z podobného postupu tvorby jako původní tyflomapy. Změna spočívala především v úpravě mapových prvků, objektů v mapě a Braillova písma takovým způsobem, aby bylo možné je vytisknout z nových materiálů, které jsou běžně používány při tisku na nízkonákladových tiskárnách.
Testování uživateli a zapracování úprav
Po výtisku nízkonákladových 3D tyflomap proběhlo testování cílovými uživateli, porovnání jejich kvality s původními tyflomapami vzniklými v rámci projektu Percepce geoprostoru a následné zapracování nedostatků zjištěných na základě testování. Testování probíhalo ve spolupráci s Ústavem speciálněpedagogických studií a organizací Tyfloservis Olomouc.
Tvorba multimediálních tyflomap
Proběhlo zapracování nedostatků zjištěných předchozím testováním a proběhla realizace nízkonákladových tyflomap typu C, která probíhala obdobným způsobem jako tvorba původních tyflomap typu C, avšak její základ tvoří tyflomapa typu A vytisknutá na nízkonákladové tiskárně a zvukový modul se všemi součástmi je uložen v plastikové krabici. Díky těmto změnám má nízkonákladová 3D tyflomapa menší hmotnost a manipulace s ní je značně jednodušší.
Testování multimediálních tyflomap
Po vytvoření multimediálních 3D tyflomap typu C proběhlo další šetření, které bylo soustředěno především na nedostatky týkající se geoinformací interpretovaných ve zvukové formě a umístění jednotlivých dotykových senzorů.
Výsledný návrh obecného postupu tvorby
Výsledky všech těchto šetření a vypracování jsou shrnuty ve výsledném návrhu obecného postupu tvorby nízkonákladových 3D tyflomap.
Výstupy práce
Finální výstupy práce jsou tvořeny vyhotovenou odbornou rešerší, sestavenými multimediálními 3D mapami vytisknutými v rámci projektu Percepce geoprostoru, vytisknutými a otestovanými nízkonákladovými mapami typu A a C, vytvořeným obecným postupem tvorby nízkonákladových map na základě předchozích poznatků a souborem doporučení a samotným textem této bakalářské práce.
Použité metody
Při tvorbě práce byly použity tyto metody:- Studium odborné literatury
- Odborné konzultace
- Digitalizace vybraných území
- 3D tisk výsledných produktů
- Testování koncovými uživateli