
- Trasy
- GPS
- Download

![]() |
Údaje o trase
délka trasy
9,9 km
start
Bílá Lhota
cíl
Mladeč
doprava
bus
vhodné pro kolo:
ano
rychlý download
|
Mimo mladečských jeskyní je na této trase možné shlédnout Arboretum v Bílé Lhotě, projít si naučnou stezku podél ponorů a skalek Třesínského vrchu.
Arboretum Bílá Lhota
Park v Bílé Lhotě byl založen pravděpodobně kolem roku 1700 při renovaci zdejšího zámečku. Nepodařilo se zjistit původní uspořádání a sortiment dřevin, lze však předpokládat, že tu byly vysázeny jen domácí dřeviny (duby, buky, lípy, smrky). Některé z těchto původních stromů rostou v parku doposud.
V letech 1792 - 1840 vlastnil panství Johann Albert von Ostheim. Jeho mladší dcera Anna Marie se provdala za Konradina Kreutzera, kapelníka vídeňské opery, který v Bílé Lhotě několikrát pobýval a v roce 1833 tu komponoval hudbu k opeře "Noc v Granadě".
Od roku 1869 bylo panství majetkem rodu Riedlů. V roce 1926 přichází do Bílé Lhoty Quido Riedl, již tehdy známý jako odborník - dendrolog a začíná park přetvářet dle vlastních představ. Na ploše necelých tří hektarů esteticky velmi působivého parku soustředil téměř 500 druhů a forem okrasných dřevin. Do dnešních dnů se z výsadeb Quido Riedla zachovalo asi 240 exemplářů. Od roku 1966, ve kterém Arboretum přešlo do správy Vlastivědného muzea v Olomouci, bylo vysázeno téměř 300 dalších.
Otvírací doba:
duben (so a ne) od 9:00 do 17:00
květen – září (mimo pondělí) od 8:0é do 18:00
říjen (so a neú od 9:00 do 17:00
Vstupné:
dospělí 20 ,-
zlevněné 10,-
Rytířská síň
Romatnická stavba Rytířské síň byla součástí velkoryse řešeného krajinného areálu v okolí Nových zámků a Mladče patřící do úsovského panství, které od roku 1597 do roku 1945 patřilo Lichtenštejnům.
Rytířská síň byla stavba v podobě antického chrámu s šestnácti jónskými sloupy postavena na vysoké skále s dalekým výhledem. Sloužila pro podávání občerstvení při reprezentačních honech. V roce 1910 se zřítila a do dnes se zachoval jen jeden sloup.
Výhled díky vysokým stromům není žádný a dávný klid ruší nedaleké dálnice.
čertův most
Uměle sklenutá skalní brána nad dvěma šikmými skalisky překlenující cestu k Rytířské síni od Jeskyní.
Pověst vypráví že se čert vsadil s místním mlynářem, že postaví v lese most do zakokrhání kohouta. Svůj úkol prý splnil až na jeden kámen, který volně visel z klenby. Časem však došlo k jeho poškození.
Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně se nacházejí nedaleko chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou místy bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně. Jeskyně byla známa od pradávna a je mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Vedle kostí dnes již vyhynulých pleistocenních obratlovců zde bylo nalezeno mnoho koster lidí starší doby kamenné s četnými doklady o jejich činnosti (kamenné nástroje, ohniště).
Provozní doba:
leden-březen jen objednané skupiny (v so a ne zavřeno)
duben po – zavřeno, ut-pa – 9:00 – 15:00 (v so a ne zavřeno)
květen – září po – zaveno, ut-pa – 9:00 – 16:30 , so ne – 9:00 – 16:30
říjen po – zavřeno, ut-pa – 9:00 – 15:00, so ne 9:00 – 15:00
listopad jen objednané skupiny (v so a ne zavřeno)
prosinec zavřeno
Doba prohlídky Délka prohlídkové trasy teplota vzduchu
40 min 350 m 8,5 °C
Vstupné:
plné 60 ,-
důchodci 50,-
snížené 30,-
snížené:
děti ve věku od 6 do 15 let
držitelé průkazu osob ZTP a ZTPP
studenti po předložení průkazu o studiu do 26 let věku
členové Českého vazu ochránců přírody (ČSOP) po předložení průkazu
hromadné výpravy dětí do 6 let (např. mateřské školy)
Volný vstup:
děti do 6 let s výjimkou hromadných výprav dětí
zaměstnanci Správy slovenských jeskyní po předložení služebního průkazu
členové České speleologické společnosti po předložení služebního průkazu ČSS
členové Slovenské speleologické společnosti po předložení služebního průkazu SSS
Členové českého svazu ochránců přírody (ČSOP) mladší 15 let nebo po předložení průkazu mladého ochránce přírody
zaměstnanci správ jeskyní sdružených v ISCA
Příplatek:
Fotoaparát 30,-
Videokamera 100,-
Geologické varhany Brodka
Vyhlášeno: v roce 1981
Výměra: 0,73 ha
Umístění: Měrotín
Geologické varhany - Brodka je přírodní památka registrovaná pod ev. č. 708. Důvodem ochrany tohoto místa je ukázka odkrytého fosilního kuželového krasu.
Merkurova kašna
Merkurova kašna je považovaná za umělecky nejkvalitnější ze souboru olomouckých barokních kašen. Socha antického patrona obchodníků Merkura je dílem sochaře Filipa Sattlera. Merkur drží v pravici caduceus – jeden ze svých atributů. Vertikální pojetí postavy s rozevlátou drapérií se blíží tvorbě předního představitele římského vrcholného baroku - Gianlorenza Berniniho. Kašna je velmi zdařile zakomponovaná do prostoru rušné křižovatky.
Historie
Merkurova kašna vznikla v roce 1727 za spolupráce olomouckého kamenického mistra Václava Rendera a sochaře Filipa Sattlera, původem z Tyrol. Sattler byl jedním z mladých autorů, které Václav Render zval ke spolupráci na významných městských zakázkách.