
- Trasy
- GPS
- Download

Připojení k počítači
Nastavení Při propojení je nutné zkontrolovat nastavení GPS a PC, tak aby spolu obě zařízení komunikovala. V případě přenosu waypointů, tras a podrobných map se na GPS nastavuje firemní komunikační protokol „GARMIN“ (u výrobků Garmin), rep. „NMEA OFF“ (u výrobků Magellan) a na straně PC opět „GARMIN“, resp. „MAGELLAN“ a navíc komunikační port, na kterém je GPS připojen (nejčastěji COM1, COM2 nebo USB). Přenosová rychlost bývá 9600 bps nebo automatická volba (MapSource), u přístrojů MAgellan je nutné na obou stranách (GPS i PC) nastavit shodnou rychlost. Při přenášení souřadnic „NMEA“, přenosová rychlost bývá nastavena na 4800 bps, opět je nutné nastavit číslo použitého portu. Nastavení hodnot pro propojení GPS přijímače s externím zařízením není možné jednoduchým způsobem popsat obecně. Výše uvedené nastavení bude fungovat pro nejběžnější přijímače značek GARMIN a MAGELLAN ve spojení s PC a běžnými komunikačními programy. Existuje však množství dalších elektronických zařízení a počítačů, které nabízejí propojení s GPS, kde může být nastavení nestandartní.
PC lze užívat třemi způsoby:
PC jako prostředek pro uchování a získávání GPS dat V tomto případě se používá pro navigaci GPS přijímač samostatně a v PC se buď připravuje navigační informace před cestou, nebo se po cestě uchovávají informace získané během cesty. Mezi GPS a PC se mohou přenášet waypointy, prošlé trasy a navigační trasy. K propojení je potřeba samozřejmě program zajišťující komunikaci. Výhodou přípravy dat na PC je mnohem rychlejší a pohodlnější práce pomocí myši a klávesnice, oproti malým tlačítkům GPS přijímače. Dále jistota při zálohování - důležitá data uložená se nezničí ani v GPS ani v případě ztráty, rozbití či poruchy GPS. V neposlední řadě také možnost nezatěžovat přijímač množstvím dat, která se právě nevyužívají. Mnoho programů pro komunikaci je dostupných volně na internetu, některé, dokonalejší se musí kupovat.
PC jako navigační prostředek s podrobnou mapou na displeji, kdy GPS slouží jako zdroj zeměpisných souřadnic GPS slouží jako zdroj souřadnic, na PC vidíte svou pozici na podrobné mapě. U tohoto využití GPS přijímače komunikuje přístroj s PC většinou pomocí tzv. NMEA protokolu, kdy GPS každou vteřinu posílá data o pozici do PC. Existují dva základní typy programů, které se pro tento účel dají využít: 1) Programy obsahující v sobě podrobnou mapu určitého území, 2) programy, umožňující umístit do souřadnic vlastní naskenovanou mapu.
PC jako zdroj podrobných map pro dohrání do GPS Počítač se používá jako zdroj podrobných mapových dat, která se v případě potřeby dohrají do paměti GPS přijímače.Každý z výrobců ručních GPS přijímačů má svoji řadu mapových programů pro PC, které umí dohrávat mapy do GPS. Záleží ale, zda u zvoleného výrobce je k dispozici mapa území, která je zrovna potřeba.