GPS
  p r ů v o d c e    po olomouckém regionu
Trasa č. 6 Slatinice - Velký Kosíř - Čechy pod Kosířem - Čelechovice na Hané
Údaje o trase

délka trasy
10,1 km
start
Slatinice
cíl
Čelechovice na Hané
doprava
bus
vlak
vhodné pro kolo:

Trasa začíná v obci Slatinice, kde se nacházejí stejnojmenné lázně. Odtud pak vede cesta lesem až na Velký Kosíř. Po cestě mine pomník k památce hávarie přerovské posádky vrtulníku. Z Kosíře se sejde do Čech pod Kosířem, kde stojí za prohlédnutí zámecký park i zámek. Z Čech do Čelechovic na Hané, kde je cíl této tras vede cesta lemující kopec Velký Kosíř.

Lázně Slatinice
lázně Slatinice Slatinické lázně, také nazývané "Hanácké Píšťany" leží v úrodné rovině na úpatí Malého Kosíře. Historické kořeny lázní sahají až do 16.století s prvními písemnými záznamy o léčbě sirnými prameny Vladyky Šimona z Nadějova. Zdrojem pro slatinická zřídla jsou atmosferické srážky zachycené slepenci, drobami spodního karbonu a devonskými vápenci, které přitékají krasovými dutinami a puklinami. V současné době je lokalita známá vývěrem sirovodíkových vod a prameny: sv. Václav pod sokolovnou, hloubka vývěru 165 m, sv. Vít u Zdráhalového, hloubka vývěru 150 m, Zdeněk ve mlýně, hloubka vývěru 13,4 m, sv. Jan u koupaliště, hloubka vývěru 160 m s teplotou vody v průměru 16 °C a dalším vývěrem u ubytovny Hanačka s hloubkou 289 m, který je uzavřen. V roce 1974 dostaly lázně statut moravských lázní. Čtyřista let jsou záznamy v lékařských knihách o významu zdejších léčivých pramenů, kdy slavný lékař Tomáš Jordán z Klasenburku v roce 1580 popsal léčivost sirnaté vody. Imponující je však i tradice skutečné lázeňské péče, která se ve Slatinicích poskytuje již 300 let. Na místě dnešní hlavní budovy (Morava) byly lázně zřízeny kolem roku 1679, ovšem léčivý pramen byl popsán již v roce 1545. Lázeňský objekt dal roku 1792 postavit Alois Josef Lichtenštejn. Podle informací památkářů je slatinická budova nejstarší zachovalou na Moravě . A to i přesto, že na moravském území lze najít i starší lázeňská místa, jako např.Luhačovice, či Velké Losiny, kde ovšem byly tamní lázeňské budovy v průběhu let různě přestavovány. Další budovy sloužící dnes k ubytování rozšířily lázeňský areál v letech 1939, 1942, 1980 (Hanačka, Mánes I a Mánes II). Základem lázeňské léčby jsou sirovodíkové koupele o teplotě 35 - 38 °C (silné sirnato-železité prameny mají nejvyšší radiovou emanaci z moravských lázní). Přírodní léčbu doplňují elektroléčby, krátkovlnná diatermie, procoinová iontoforéza, ultrazvuk, horské slunce, pulsní magnetoterapie, parafinové zábaly, perličkové koupele i podvodní masáže. V roce 1998 přibyla ještě uzavřená uhličitá léčba. Důležitá je i pohybová léčba - léčebný tělocvik. Cvičí se pod vedením odborných rehabilitačních pracovnic, individuálně i v malých skupinách. Účinný je zejména tělocvik v krytém bazénu s minerální vodou. Slatinické léčebné procedury umožňují pacientům velice úspěšnou léčbu chronických nemocí pohybového ústrojí, jde o nemoci z opotřebení kloubních chrupavek (arthrózy), degenerativní změny na páteři (vertebrogenní bolestivé syndromy) nebo o nemoci zánětlivého vodu (záněty kloubů, Bechtěrejevova nemoc), řídnutí kostí (osteoporóza), kloubní i mimokloubní revmatismus. Mnoho pacientů dochází po operaci velkých kloubů, zejména po totálních náhradách kloubů kyčelních a kolenních a po úrazech pohybového ústrojí s omezením pohyblivosti a v rámci předoperačních příprav.

Pomník na památku přerovských letců
pomník Na místě letecké katastrofy poblíž obce Slatinice si příslušníci 231. "tygří letky" spolu s rodinnými příslušníky pozůstalých připomenuli smutnou událost, při které před osmi lety - 10. listopadu 1998 tragicky zahynuli čtyři příslušníci letky. Tehdy se vraceli s bitevním vrtulníkem Mi-24 z Irska, kde se zúčastnili cvičení "tygřích letek". Na domovskou základnu v Přerově jim scházelo několik minut letu. Ve složitých povětrnostních podmínkách selhaly navíc přístroje pro určení polohy letu a vrtulník narazil do kopce Velký Kosíř. Při katastrofě zahynuli naši kolegové, kamarádi, tátové od rodin - mjr. Jaroslav Chromý, mjr. Pavel Hurčík, por. Marek Josza a prap. Petr Cihlář.

Přírodní park Velký Kosíř
cesta z Velkého Kosíře Přírodní park s nejvyšším vrcholem Hané-442 m n.m., je porostlý komplexem smrku a dubu, s příměsí akátu a vtroušené jedle. Klidovou oblastí byl vyhlášen v roce 1987. Na jeho jižních svazích do 18.stol. bývaly vinohrady. Na vrcholu Velkého Kosíře stávala rozhledna KČT. Bohužel byla stržena a dodnes se jedná o její obnově. Vrchol je místem četných turistických vycházek. Nalézá se tu i vrcholová kniha, o kterou pečuje KČT Smržice. Samotný Kosíř ukrývá nesčetné množství stop osídlení od nejstarších dob v několika lokalitách, např. prehistorické sídliště poblíž vrcholu, sídliště s valy u obce Čelechovice na Hané, neolitické mohyly, či feudální dvorec Gabrielov. Pod horou je zámek Čechy pod Kosířem či lázně Slatinice a další nádherná místa.

Čechy pod Kosířem
Zámek v Čechách pod Kosířem Čechy pod Kosířem jsou na Moravě, na úrodné širé Hané asi 15km od Prostějova ve směru na Kostelec na Hané. Zámek proslavil malíř Josef Mánes. V areálu zámecké zahrady najdete nefunkční cihlovou rozhlednu válcového tvaru asi 10m vysokou. Jak vypadala v době malířově uvidíte ve stálé expozici na zámku. Zámek je postaven na úpatí hanácké hory Kosíř 442m nad mořem. Původní název obce do r.1925 byl Čechy na Hané. První zmínky o ní pod Kosířem pocházejí z počátku 12. století. Ve 14. století pravděpodobně na místě dněšního zámku stála vodní tvrz obklopená dvěma rybníky. V průběhu 15. století tvrz značně zpustla. Až do počátku 18. století se často měnili majitelé panství a tvrze z řad domácí šlechty. Počátkem 18. století byla tvrz za kněžny Terezie z Lichtenštějna přestavěna na barokní čtyřkřídlý zámek s průčelím obráceným na jih. V roce1768 koupil panství císařský tajný rada Emanuel Tellez Menezes a Castro Silva -Taroucca, pocházející ze starého portugalského rodu. Jeho potomci vlastnili panství až do roku 1945. V letech 1839 až 1843 byl zámek v Čechách pod Kosířem - rodové sídlo Silva -Taroucců přestavěn do dnešní empírové podoby. Autorem plánu přestavby byl architekt M. E. Zerneckého. Ve stejné době byla vystavěna i vyhlídková věž a v roce 1852 byl vybudován pseudogotický skleník postavený podle návrhu a plánu Ignáce Ullmana.

Zámecký park
Zámecký park v Čechách pod Kosířem Zámecký park byl obnoven po roce 1987 podle návrhů Jaroslava Šubra. Původní zahrada vznikla mezi dvěma rybníky již za kněžny Terezie z Lichtensteina počátkem 18. stol. Barokně park zformoval hrabě František Štěpán Silva Tarouca v 70. letech 18. stol. a později ve 30 letech 19. stol. jej velkoryse upravil hrabě František Josef I. Silva Tarouca.



Čelechovický devon
Státní lom u čelechovic na Hané Před 370 milióny lety zde teplý příboj mělkého devonského moře omýval korálové útesy. Ve vápencových sedimentech z té doby se nacházejí zkamenělé pozůstatky zástupců všech živočišných skupin prvohorních moří. K nejdůležitějším patří trsy tabulátních korálů, rohům a kalichům podobné rugosní korály, samostatně žijící korál Calceola sandalina, rsy stromatopor, ramenonožci, lilijice, mechovky, plži, mlži a skořepnatci. Nálezy zkamenělin z těchto míst lze zhlédnout v expozici v Muzeu Prostějovska. Lokalita Čelechovice na Hané patří k nejvýznamnějším a zkamenělinami nejbohatším paleontologickým lokalitám naší republiky. Čelechovický devon, odkrytý v řadě dnes již zarostlých a opuštěných lomů a výchozů mezi Čelechovicemi na Hané, Kaplí a Slatinkami, řadíme k mělkovodnímu vápencovému vývoji devonu. Devonský útvar na Moravě se vynořuje z třetihorních a čtvrtohorních sedimentů v podobě četných malých ostrůvků. V roce 1974 v katastru obce Čelechovice na Hané vyhlášena 2 chráněná území - Růžičkův lom a západní část Státního lomu.

Čelechovice
Obec Čelechovice na Hané tvoří s osadami Kaple a Studenec jeden politický a hospodářský celek. Rozkládá se v poměrně členitém terénu v blízkosti hanácké hory Kosíře, který má nadmořskou výšku 442 m. Ležící asi 6 km severně od okresního města Prostějova. Střed obce tvoří náves s budovou obecního úřadu, starou školou a kapličkou, západním směrem je střed obce ukončen „bránou“. Od středu obce se rozbíhají na všechny strany ulice s přízemními nebo jednopatrovými domy.

^nahoru^