
- Trasy
- GPS
- Download

![]() |
Údaje o trase
délka trasy
10, 0 km
start
Náměšť na Hané
cíl
Střížov
doprava
vlak
bus vhodné pro kolo:
ano
rychlý download
|
Trasa začíná v Náměšti na Hané, kde stojí krásný zámek. Jistě stojí za shlédnutí. Ze zámku se cestou vedoucí podél koupaliště sejde do PP Terezské údolí, které je v údolí kolem toku říčky Šumice. Po příjemné procházce údolím začne trasa stoupat až k Švédským šancím - keltské hradiště.
Náměšť na Hané
V České republice existují pouze dvě sídla, která nesou název Náměšť. Pouze jedna Náměšť leží na Hané - na říčce Šumici. První písemná zmínka o obci pochází ze Zdíkovy listiny v roce 1141. Městys Náměšť na Hané se může pochlubit tím, že na jejím katastru naleznete tři středověká sídla: hrad, Dolní zámek (dnes sladovna) a Horní zámek.Lidé, kteří mají rádi přírodu jistě navštíví přírodní rezervaci Terezské údolí. Milovníci hudby určitě přijedou do Náměště na Hané na folkový festival Zahrada či koncert rockové hudby Drátofest.
Zámek
Návštěvníkům je zpřístupněno asi 18 pokojů, které jsou bohatě zařízeny dobovým nábytkem. Stěny a stropy jsou zdobeny květinovou malbou a štukováním. Zajímavé jsou rozsáhlé sbírky porcelánu - hlavně ojedinělá sbírka porcelánu míšeňského. V prostorách zámku se nachází slavnostní a cestovní kočáry olomouckých biskupů a arcibiskupů z 18. a 20. století. Dále můžete navštívit: zámeckou kapli, výstavu historických dětských kočárků a Zámeckou galerii moderního umění.
otevřeno:
květen – září ( út – ne )9.00 – 17.00
říjen a duben ( so, ne, svátky ) 9.00 -16.00
listopad-březen - na objednávku
(posl. prohlídka 1 hod. před zavírací dobou)
!sobotní dopoledne je vyhrazeno pro svatby!
Vstupné: dospělí, cizinci: 50,- Kčděti (3-15 let), studenti, důchodci, invalidé, vojáci
ZS: 25,- Kč
výklad v cizím jazyce pro objednané skupiny: 100,- Kč
Zámek v Náměšti na Hané nechal vystavět Ferdinand Bonaventura, hrabě z Harrachu. Po jeho smrti zámek s panstvím zdědila jeho dcera Marie Róza, která se provdala do významné rodiny Kinských. Ti v Náměšti na Hané vládli dalších asi 150 let. Posledním šlechtickým majitelem zámku byl Evžen, hrabě Kinský, který roku 1916 zámek prodal olomouckému velkoobchodníkovi s železem Františku Otáhalovi. Rodina Františka Otáhala zámek opustila na jaře roku 1945 a potom byl zámek zestátněn.
Do francouzského, kruhového parku zámku Náměšti na Hané vejdeme kovanou bránou a projdeme-li jednou ze čtyř lipových alejí, staneme před vchodem do průjezdu zámku, který dříve používalo služebnictvo. Průjezd nás zavede na nádvoří obklopené třemi křídly pozdně barokního zámku. Hlavní, jednopatrové křídlo s břidličnou, mansardovou střechou v čele nádvoří bývalo obytné a ostatní dvě přízemní křídla sloužila jako hospodářské budovy. Ve dvou částech přízemních křídel jsou dnes vystaveny kočáry olomouckých arcibiskupů. Zámek nechal vystavět v letech 1766 - 1768 Ferdinand Bonaventura hrabě z Harrachu, podle projektu neznámého architekta. Stropy interiérů zámku jsou vyzdobeny jednoduchou, barevnou štukou a některé stěny jsou vymalovány iluzivní malbou. Místnosti zámku jsou vybaveny zejména rokokovým a klasicistním nábytkem, ale také nábytkem empírovým a doplněny jsou křišťálovými či porcelánovými lustry, různou keramikou a porcelánem. Na zámku se dále nachází obrazárna s díly českých mistrů 19. století.
Terezské údolí
Přírodní park Terezské údolí byl vyhlášen nařízením Okresního úřadu v Olomouci dne 2. ledna 1996. Hlavním důvodem vyhlášení Přírodního parku Terezské údolí byla snaha zajistit ochranu krajinného rázu tohoto nesmírně krásného a cenného údolí.
Terezské údolí leží v západní části okresu Olomouc mezi obcemi Laškov a Náměšť na Hané a představuje geomorfologicky, botanicky, zoologicky a archeologicky mimořádně hodnotné území. Oblast přírodního parku zahrnuje jak vlastní průlomové údolí říčky Šumice s přilehlými svahy, tak i bezprostředně navazující komplex lesů. Rozloha přírodního parku je 7,6 km2.
Přírodní park Terezské údolí představuje geomorfologicky, botanicky, zoologicky a archeologicky mimořádně hodnotné území. Oblast přírodního parku zahrnuje jak vlastní průlomové údolí říčky Šumice s přilehlými svahy, tak i bezprostředně navazující komplex lesů.
Hlavním důvodem vyhlášení Přírodního parku Terezské údolí byla snaha zajistit ochranu krajinného rázu tohoto nesmírně krásného a cenného údolí.
Švédské šance
Čtyřúhelníkové valy, zvané „Švédské šance“ mají kosočtvercový tvar s rozměry 116 x 109 x 116 x 108 metru a jsou orientovány podle světových stran. Val je po celém svém obvodu doplněn příkopem, hlubokým až 4 metry. Přibližně uprostřed východní strany je patrný vchod, široký 8 metrů, před kterou však není příkop přerušen.
V blízkosti valu byla nalezena keramika z doby Keltů.
keltské svatyně u obce Ludéřov byl v roce 1999 vztyčen obelisk v keltském stylu.
Je 4 metry vysoký, váží 4 tuny a byl vztyčen díky aktivitě šternberského sdružení Ecce Homo a obci Drahovice.
Sloup je zdoben keltskými spirálovitými ornamenty, které vytvořil sochař Tomáš Chorý.