Úvod

 

Začátek 21. století bývá z kulturně-historického hlediska nazýván dobou tzv. informační společnosti. Na jednu stranu lze toto označení chápat jako důsledek technizace – moderní počítače přebírají práci lidí, čím dál větší podíl populace získává počítačovou gramotnost, moderní vynálezy a objevy se dají za jednotlivé dny počítat na tisíce.

Na druhou stranu lze toto označení pojmout i jinak. A to, že v dnešním světě jsou velmi důležité informace. Již odedávna lidé chránili informace, které pro ně byly nějakým způsobem důležité. Po stránce osobní, ekonomické nebo společenské. Nezáleží na tom, zda to byl jedinečný recept na chléb nebo řemeslný postup prací při výrobě koňské podkovy. Důležité bylo, že tuto informaci někdo vlastnil a také si ji chránil. Taková tajemství se pak dědila z otce na syna, z matky na dceru, nebo zůstala navždy utajena se smrtí vlastníka.

Vlastníci informací, které mohou představovat vědecké objevy, jako jsou léky na zákeřné nemoci, technologické postupy na zefektivnění výroby nebo třeba řešení problematiky obnovitelných zdrojů energie, by se mohli těžko ze svých objevů radovat, kdyby nebyly dále šířeny. Ovšem nebylo by dobré, kdyby se tak dělo bez toho, aby byl znám autor daného objevu, významného citátu, filosofického zamyšlení nebo třeba počítačového programu, se kterým se dennodenně pracuje.

Aby se tak nestalo, byla zavedena etika autorských práv. Autorským právem disponuje každý, kdo něco stvořil, vynalezl nebo vymyslel a následně to publikoval. Vlastníkem takových práv může být jedinec, skupina lidí, firma, stát nebo i jiná seskupení. Bohužel jsou tací, kteří tuto etiku porušují a cizí dílo vydávají za vlastní. Od toho je pak legislativa, aby podobné případy řešila a autorská práva chránila.

Oblastí působnosti autorského práva je mnoho. Předkládaná rigorózní práce je zaměřena na problematiku autorských práv v oblasti geografických informačních systémů a v kartografii. Mapa je něčím, co člověka provázelo na jeho cestách odnepaměti a mnohdy jej ani nenapadne, že ne všechny způsoby použití takové mapy jsou legální. Stejně tak v dnešní době spoustu lidí provází na jejich cestě navigační systémy, používají kartografické aplikace na internetu, dennodenně pracují s geografickými informacemi, databázemi, apod. Jaká je ochrana autorských práv v této oblasti a kde jsou její nedostatky a místa k řešení, to je předmětem této rigorózní práce.