Úvod

7. sprna, 2016Sdíleno Radka Nováková

 

Kartodiagramy jsou nejčastěji používány pro prezentování statistických údajů a řadí se do skupiny tzv. statistických map. Podle vztažného bodu dělíme kartodiagramy na bodové, liniové a plošné. Na rozdíl od kartogramů vyjadřují data výhradně v absolutních hodnotách. S kartodiagramy se můžeme setkat v odborných publikacích kartografie, ale také v oborech, které se pracují se statistickými daty např. demografie, ekonomie.

V současné době existuje řada programů, ve kterých lze vytvořit kartodiagram. Největší zastoupení mají GIS softwary, ve kterých se vytváří mapy a uživateli se nabízí doplnit mapu nějakým vhodným kartodiagramem. Jejich sestrojení nalezneme i v několika statistických či grafických programech. Často však není proces tvorby kvalitní (nedodržuje kartografické zásady), nebo je omezený (nabízí jen část z mnoha druhů kartodiagramů). Obecně velkým problémem je sestrojení vhodného a odpovídajícího hodnotového měřítka. Obvykle jej v programech při tvorbě kartodiagramu nenalezneme a uživatel musí použít pro jeho tvorbu nějaký grafický program. Nutno podoktnout, že tato tvorba je časově náročná a uživatelsky nekonformní.

Autorka se v této magisterské práci snaží tento problém vyřešit a nabídnout prostřednictvím svého nástroje s podrobným návodem automatickou tvorbu hodnotových měřítek pro několik typů kartodiagramů.