VÝSLEDKY

Výsledkem této bakalářské práce jsou 3 vrstvy (shapefily). První vrstvou je mapa hranice Protektorátu Čechy a Morava, která je vytvořena ze skenovaného obrázku z Atlasu československých dějin. Je to přehledová mapa sloužící pro moji lepší orientaci při práci na zbylých dvou mapových vrstvách, které jsou hlavním výsledkem této bakalářské práce.

Tato první mapová vrstva zachycuje hranici Protektorátu velmi zevrubně, je nepřesná, nekopíruje věrně hranici a průběh hranice hodně generalizuje. Její využití může být pouze pro určitou orientaci, kde se přibližně hranice nacházela.

Mapová vrstva nesoucí název Linie 1:50 000 (linie50.shp), vychází z Německých vojenských map (Deutsche Heereskarte). Již název mapové vrstvy vypovídá o měřítku těchto map, ze kterých tato vrstva vychází. Vzhledem k tomu, že mapové podklady byly skenovány vcelku, nedošlo téměř k žádnému zkreslení. K malému zkreslení došlo při geokódování obrazu. Vždy zde figuruje lidský faktor a určitá míra generalizace. Takovéto zkreslení se dá považovat za zanedbatelné. Pokud by tyto mapy byly kompletní a dala by se z nich vytvořit kompletní linie hranice, poté by mohla vzniknout přesná mapa linie hranice Protektorátu Čechy a Morava. Takto jsou k dispozici pouze části linie hranice, což je velká škoda. Kompletní hranice se nachází na 83 mapách. Použito bylo 47 z celkového množství 103 map (zbytek tvořil vnitřní část protektorátu). Celkově je tedy v této vrstvě znázorněno 56, 6 % linie hranice.  Tato mapová vrstva je velmi přesná a relativně dost podrobná. Věrně kopíruje průběh hranice. Výsledná vizualizace u takto vytvořené linie je myšlena v měřítku podkladových map (1:50 000). Jedinou vadou je již zmíněná nekompletnost.

Poslední mapovou vrstvou je vrstva s názvem Linie 1:25 000 (linie25.shp). Vychází ze skenovaných map Sudet (Karte des Sudetenlandes), které jsou v měřítku 1:25 000. Ke tvorbě výsledné linie byl použit kvalitní skener a bylo stejně jako u předchozí linie dbáno na přesnost jak u mozaikování, tak u geokódování. Výsledná linie je velmi přesná a reprezentující skutečný stav. Další výhodou této vrstvy je vysoká podrobnost linie hranice, což je pochopitelné, neboť vycházíme z map již relativně velkého měřítka. Výsledná vizualizace této bakalářské práce byla myšlena v měřítku 1:25 000 a vytvořením této linie jí bylo dosaženo. Vznikla tak mapová vrstva zachycující celý průběh hranice Protektorátu Čechy a Morava.

Výsledky této bakalářské práce jsou poněkud skromné, ovšem hlavní penzum práce bylo odvedeno při samotné reprodukci mapových podkladů a jejich následném zpracování pomocí GISu.

Výsledkem mé práce je také mapový výstup znázorňující linii hranice Protektorátu Čechy a Morava (viz Přílohy).