Ostrava - Hrušov, škola

Zeměpisná poloha stanice

Lokalizace stanice

zeměpisná délka 18°17'07'' v. z. d.
zeměpisná šířka 49°52'07'' s. z. š.
nadmořská výška 201 m

 

            Stanice se nacházela na severovýchodě, dosti vzdálená od samotného centra města v nadmořské výšce 201 m. Později tuto stanici doplnila stanice Hrušov, jez, která se nacházela na břehu řeky Odry na hranici obcí Hrušov a Koblov.
            Měsíční výkazy meteorologických pozorování o měření srážek z této stanice má ČHMÚ k dispozici od září roku 1925, ale jak je uvedeno v kronice obce, stanice fungovala již o dva roky dříve. Měření z těchto dvou let v archivu ČHMÚ nejsou, proto se za vznik stanice považuje den 1.9.1925.
Úryvek z kroniky:
„1. listopadu 1923 vstoupila v činnost meteorologická stanice přírodovědecké společnosti v Moravské Ostravě, umístěná byla v budově české měšťanské školy a pozůstává: z registračního tlakoměru, registračního teploměru a registračního vlhkoměru. Tyto přístroje jsou vlastnictvím vydavatelné společnosti moravskoslezské v Moravské Ostravě. Ostatní přístroje: Lambrechtův polymetr a minimální a maximální rtuťový teploměr, jakož i dešťoměr jsou vlastnictvím přírodovědecké společnosti. Správcem stanice je ředitel měšťanské školy Emil Willert. Pozorování tlaku vzduchu, teploty a vlhkosti děje se denně v 7, 14, a 21 hod a pozorování se denně sděluje telefonicky redakci Moravskoslezského deníku, jenž je denně uveřejňuje v tomto časopise.“
            Měřenými prvky, které byly uvedeny v měsíčních výkazech meteorologických pozorování a které jsou k dispozici na ČHMÚ, byly od počátku pozorování srážky, od roku 1942 také celková výška sněhu, výška nového sněhu. K zjištění výšky sněhu se používala sněhoměrná lať, k odečtu nového sněhu sněhoměrné prkénko. Srážky se zjišťovaly pomocí srážkoměru. Zjišťovala se také vodní hodnota u pevných srážek.
            Pozorovateli byli postupně ředitelé školy – Emil Willert, od roku 1935 jej vystřídal Lumír Prasek.