Vybrané fyzickogeografické charakteristiky

Geomorfologie

Z hlediska geomorfologické regionalizace podle Demka a kol. (1987) patří zájmové území do následujících okrsků: Kocléřovský hřbet, Červenokostelecká pahorkatina, Sedloňovská vrchovina, Ohnišovská pahorkatina a Novoměstská tabule.

Geomorfologická regionalizace

Hydrogeologie

Katastrální území Běloves představuje území s výskytem přírodních léčivých zdrojů minerálních vod. V současnosti jsou za ně považovány prameny Ida II (Vyhláška MZ č. 287/1996 Sb.), Ida III a Ida IV (Vyhláška MZ č. 290/1998 Sb.). Ostatní minerální vody (Ivan, Hedva, Obecní, aj.) byly postupně likvidovány.

Ochranná pásma přírodních léčivých zdrojů

Vývěry jsou vázány na okrajové zlomy SSZ. Výběžku hrásti dobrošovského hřbetu, která je tvořena krystalinikem (novoměstské fylity) a vystupuje uprostřed sedimentů permu. Hrást je omezena dvěma zlomovými liniemi, směru SZ-JV a systémem příčných zlomů směru SSV-JJZ až SV-JZ, probíhajících údolím Metuje. Uvnitř fylitů vystupuje ložní žíla křemenného porfyru směru SV-JZ o mocnosti 20 – 50 m. Kyselky vystupují z krystalinického komplexu po tektonicky porušených zónách – zejména na křížení zlomů různého směru – v nejvyšší části hrásti proříznuté údolím Metuje a rozptylující se do štěrkových údolních náplavů (Jetel, Rybářová, 1979).



Hydrologie

Největší vodní tok protékající zájmovým územím je Metuje. V Náchodě je jeho největším přítokem řeka Radechovka, která je zde však z větší části zatrubena. Jediná vodní plocha nacházející se v zájmové oblasti je odkaliště-teplárna.

Návrh na samotnou regulaci Metuje a zaklenutí Radechovky byl podán v roce 1894. Po zdlouhavém úředním postupu byla regulace Metuje zahájena až roku 1912 a v zájmovém území byla dokončena v roce 1939. Tento rok bylo také schváleno zakrytí Radechovky (Baštecká, Ebelová a kol., 2004).



Klimatologie

Zájmové území se nachází v mírně teplé oblasti. Zasahuje sem oblast MT5 a MT7. Hranice mezi nimi probíhá na levém břehu řeky Metuje při úpatí kopce Dobrošov (Quitt, 1975). Roční srážkový úhrn kolísá v zájmové oblasti mezi 500 až 700 mm. Nejvíce prší v létě (40%), na jaře (25%), na podzim (20%) v zimě (15%). Nejbohatší na srážky je měsíc červenec. Denní úhrn srážek nad 10 mm se vyskytuje v průměru v 11 – 18 dnech za rok. Sněhová pokrývka se na území vyskytuje přibližně 25 až 45 dnů v roce. V průměru se sněhová pokrývka vytváří v druhé dekádě prosince a pokrytí končí od 2. dekády března.