NÁRODNÍ PARK TSAVO

Lokalizace: JV část Keni, uprostřed dopravní spojnice mezi hlavním městem Nairobi a pobřežím Indického oceánu, kde na jeho pobřeží leží město Mombasa

Přírodní prostředí: komplex náhorních plošin, savan a luk

Nadmořská výška: okolo 750 m n.m.

Rozloha: 20 821 km2

Předmět ochrany: fauna, flóra

Specifikace:  přes 400 druhů ptáků

Klima: Ideální doba pro návštěvu parku  je téměř  po celý rok, s výjimkou krátkého časového úseku od března do  května, který odpovídá období silných dešťů. Celkové roční srážky činí 800 mm, průměrná teplota kolísá mezi 25°C v nejteplejších obdobích a 22°C v nejchladnějších měsících (Grazzini, 1994).

Historie: Od počátku britské kolonizace byla tato dávná země Masajů považována za obrovskou loveckou rezervaci. Zvláště ceněná byla slonovina z klů místních slonů. Hubení slonů a nosorožců pokračovalo i přes ustanovení národního parku v roce 1948 a přes ochranná opatření přijatá novou vládou v Keni po získání nezávislosti. Zdá se, že dobré výsledky přinesly zákony přijaté koncem 70.let.

Popis: Park je vyhlášen turistickým cílem, jako v jediném z keňských parků tu lze provozovat pěší safari a má odpovídající vybavení, včetně různých typů ubytování a kempingových zařízení, dokonce i východní část, která je pro přijímání návštěvníků vybavena méně, má dvě pohodlné turistické vesnice.

Největší park Keni o rozloze 20 821 km2 se nachází v jihovýchodní části země, uprostřed cesty mezi Nairobi (250 km na severozápad) a Indickým oceánem. Oblast, jejíž název Tsavo v překladu znamená „Místo vraždění“ (Mareš, 2001), má dobré spojení po důležité železniční trati mezi Nairobi a Mombasou, i po dálkové silnici Mombasa, která ji rozděluje na západní a východní část (Východní a Západní Tsavo). I autobusové spoje, které jezdí ke vchodu do parku z hlavního města, jsou pravidelné a výkonné.

Východní část parku je tvořena náhorní rovinou Yatta, kde se střídají louky se stromovitými savanami, na kterých rostou exempláře akácií, baobabů a pryšců ve tvaru svícnů. Územím protékají

 Obr.11. - Grazzini,G.(1994)  různé vodní toky včetně řeky Galana, která vznikla soutokem řek Athi a Tsavo. Území západní oblasti je hornaté s útvary sopečného původu, sahá do výše 2 500 m. V jižní části prýští pramen, který dal vznik oáze, velmi důležité pro faunu parku.

Příroda: V oblasti žije přes 60 druhů savců včetně lva, levharta, geparda, antilop, gazel, kudu, kočkodanů obecných, paviánů babuinů a afrických buvolů, je zde i velký počet slonů, i když jim hrozilo vyhubení v důsledku bezohledného lovu. Vážnější situace je u černých nosorožců, které je třeba přísně chránit, protože jich je již jen malý počet. A konečně, kolem pramenů Mzima jsou hroši a krokodýli. Park je ideálním místem pro ornitology, protože je zde přítomno přes 40 druhů ptáků (Grazzini, 1994). Co se týče počtu a pestrosti zvěře, tak je nižší než v okolní Masai Mara, Serengeti a Amboseli