Digitalizace leteckých snímků a terénní průzkum
Těchto dvou metod bylo použito pro vytvoření současného využití krajiny (land use/land cover) povodí Trkmanky v roce 2007. Tato etapa mojí práce byla časově nejnáročnější. Převažující metodou byla interpretace ortofot. Terénní průzkum sloužil zejména k doplnění informací ve špatně interpretovatelných nepřehledných oblastech.
Práce probíhala v aplikaci JanMap (Janitor2), která umožňuje zobrazit datové soubory s prostorovou orientací (mapová projekce, zeměpisné souřadnice). Janitor2 je programový systém k získávání, organizaci, správě a analýze dat vyvinutý v prostředí LabGIS (Laboratoře GIS), pracoviště České informační agentury životního prostředí (CENIA). Umožňuje práci s daty získanými terénním průzkumem a s daty uloženými v prostředí podporovaných databázových serverů (janitor.cenia.cz).
Letecké snímky byly pořízeny společností GEODIS BRNO, s.r.o. v letech 2004 – 2006, jejich zprostředkování probíhá mimo jiné skrze webovou službu IMS prostřednictvím geoportálu agentury CENIA. IMS je mapová služba, která umožňuje prohlížení datových vrstev v prostředí intranetu či internetu.
Pro tvorbu vrstvy využití krajiny v roce 2001 byla použita vektorová data ze základní báze geografických dat (ZABAGED®), která mi byla poskytnuta Katedrou geoinformatiky, PřF, Univerzity Palackého v Olomouci.
Ekologické hodnocení
Ekologické i ekonomické hodnocení probíhalo v prostředí ArcGIS verze 9.1 a ArcView GIS verze 3.1 (nižší vývojový stupeň ArcGIS Desktop, s funkční podporou programovacího jazyku Avenue). Jedná se o geografické informační systémy vyvinuté americkou společností ESRI.
ArcGIS Desktop je možno dále rozšířit o mnohé nadstavby. Pro výpočet krajině-ekologických indexů byla použita extenze Patch Analyst 4 (beta verze), která umožňuje provádět prostorové analýzy struktury krajiny (www.esri.com).
Ke zjištění změn využívání krajiny v letech 2007 a 2001 byla použita extenze „Change detection“. Extenze je založená na programovacím jazyku Avenue a tudíž uzpůsobena pro ArcView 3.x.
Ekonomické hodnocení
Ekonomické hodnocení neprobíhalo pro celé území povodí Trkmanky, nýbrž pouze v jeho vybraných částech. Hodnocení vychází ze dvou metodických postupů a to Hessenské metody oceňování biotopů vytvořené ve spolkové zemi Hessensko a podrobného mapování biotopů soustavy NATURA 2000 vznikající v rámci států Evropské unie.
Při postupu práce, zejména pak při návrhu začlenění modifikované Hessenské metody do prostřeí GIS jsem vycházela ze článku Využití systému NATURA 2000 pro účely hodnocení a oceňování biotopů (System NATURA 2000 utilization for purpose of biotope valuation) od kolektivu autorů, který byl uveřejněn v mezinárodním slovenském časopise Ekológia v roce 2005. Hlavním cílem příspěvku je zamyšlení nad možnostmi převodu mezi hodnocením NATURA 2000 a Hesenskou metodou. Pakliže by se našla možnost, jak převést kódové individuální hodnocení NATURY 2000 na číselný koeficient individuálního hodnocení Hesenské metody, bylo by možné, jak je uvedeno v úvodu článku, provést zpřesnění cenové mapy území ČR podle již zpracovaných podkladů pro metodu mapování NATURA 2000.