Bulvár citoval A, utajil B

Včera jsem byl na konferenci, kde jsem byl jedním z řečníků panelu Kybernetická bezpečnost. Byl jsem tam jaksi navíc, protože mainstream panelu byl o vládních strategiích. Svoje vystoupení jsem bral jen jako dokreslení problematiky kybernetické bezpečnosti z pohledu práce s prostorovými informacemi.

Měl jsem ale smůlu, že na stejné konferenci vystupovali i přední politici – Andrej Babiš, Dan Ťok, Jiří Zlatuška – takže tam byla i média. A dnes vyšel článek v Blesku:

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/443772/nejde-o-ochranu-uctu-ci-sms-pred-manzelkou-experti-resili-kyberbezpeci-cechu.html

Redaktora Blesku nejvíce zajímala okrajová témata panelistů sedících na kraji stolu – a tím jsem byl já. A reportáž je z velké části o mých vystoupeních, zatímco klíčová témata nebyla v článku zmíněna. Navíc redaktor řekl A a neřekl B. Já kladl důraz na schizofrenní situaci, kdy přílišná ochrana dat a neochota „otevírat“ data vedou sice k větší ochraně soukromí, ale také k omezení rozvoje ekonomiky – například tím, že brání zakládání geoinformatických firem, které by vyvíjely aplikace nad otevřenými daty (studenti 5. ročníku z mého předmětu Projektování v GIT vědí, o čem mluvím).

Z toho plyne ponaučení: neříkejte A a B, říkejte AB, jinak budou citovat vaše A, zatímco B zůstane utajeno!!!